Kaj je gnojni artritis?
Gnojni artritis je izjemno resna bolezen z nepovratno izgubo funkcije sklepa in 5 – 15% smrtnostjo. Bakterije pridejo v sklep iz okolice, bodisi iz kosti pri osteomielitisu, neposredno od zunaj (vbodne sklepne rane, odprte poškodbe sklepov, nestrokovna punkcija, med operacijo endoprotez, pri artroskopiji, pri intraartikularni stereoidni injekciji) ali pa je hematogeno pridobljen (endokarditis).
Sinovialna membrana je brez bazalne membrane in ima močno kapilarno mrežo, zato prepušča mikrobe. Tako nastane akutni sinovitis in hitra ter nepopravljiva okvara sklepnega hrustanca in izguba subhondralne kosti.
Zakaj nastane gnojni artritis?
Predisponirajoči dejavniki so revmatoidni artritis, psoriatični artritis, travma, ugrizi, presnovne bolezni, slabša odpornost in zloraba intravenoznega pristopa.
Najpogostejši povzročitelj je S. Aureus pri odraslih in Hemofilus influenze pri otrocih. KNS in anaerobi pridejo v poštev le pri implantaciji endoprotez in artroskopijah. V 10-20% pa ne ugotovimo povzročitelja.
Simptomi in znaki gnojnega artritisa
Klinično se kaže kot oteklina, bolečina, ki se stopnjuje zaradi kolekcije gnoja v sklepu. Koža nad sklepom je pordela. Vnetje delimo v 4 faze:
- Oteklina in rdečina sinovije.
- Oteklina, rdečina in sekrecija fibrina s fibrinskimi oblogami v sklepu.
- Huda hipertrofija sinovije, fibrinske obloge debele do 0,5 cm, vraščanje panusa v hrustanec in začetno propadanje hrustanca.
- Destrukcija hrustanca in kosti.
Zdravljenje gnojnega artritisa
Zdravljenje je usmerjeno antibiotično (vedno parenteralno tri tedne nato pa še tri tedne per os in nikoli intraartikularno). Z artroskopijo sklepa ugotovimo fazo bolezni. V prvi fazi večkrat izpiramo koleno z 2 – 3 litri Ringerjeve raztopine in to ponavljamo dokler se ne umirijo vnetni znaki. V napredovalih fazah napravimo artroskopsko radikalno sinoviektomijo. Prizadetega sklepa ne smemo obremenjevati, vendar pa se mora gibati (rigidna imobilizacija je kontraindicirana).