Kaj je mavec?

Mavec (žargonsko) je v medicini pripomoček za imobilizacijo dela telesa, uda, ki se uporablja predvsem pri ortopedskih poškodbah. Kemijsko je kalcijev sulfat, ki se pomešan z vodo hitro strdi. Obstaja več vrst mavca, vendar se najpogosteje uporablja gips, ki je mešanica prahu iz mavca in vode.

Imobilizacija z mavcem spada med konzervativne načine zdravljenja. Uporabljamo ga za imobilizacijo pri zlomih, zvinih, dislokacijah, pri discitisu in drugje.

Zapleti po namestitvi mavca

Kot vsak poseg v medicini, ima tudi imobilizacija z gipsom svoje zaplete:

  • Motnje lokalnega obtoka. Pritisk na izbočene predele (olekranon, peta, pogačica, gleženj, trnasti odrastki vretenc priležečih) povzroča v prvi fazi pritisk in bolečina, ki lahko napreduje v nekrozo in motnje v oskrbi s krvjo.
  • Kompresijski kompartment sindrom (edem po poškodbi pritisne ob mavec.) Zato damo pri večjih oteklinah in sklepnih izlivih polovične mavce (longete). Pri parestezijah vedno pomislimo na začetni kompartent sindrom.
  • Poškodbe živcev (Radialni živec se lahko poškoduje zaradi nadkomolčnega mavca, peronealni živec ob previsokem mavčevem škornju)

Forum - objavi komentar, vprašanje!

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja