Kaj je opeklina?
Opeklina je poškodba tkiva, ki nastane zaradi delovanja toplote, trenja, nekaterih kemikalij, sevanja ali električne energije. Pri opeklinah je najpogosteje poškodovana le koža, lahko pa se poškodujejo tudi globlja tkiva – mišice, krvne žile, živčna vlakna.
Stopnje opekline
Poznamo tri stopnje opekline, delimo jih glede na globino.
- EPIDERMALNE OPEKLINE (1. stopnja): pojavi se le rdečina, občutljivost, NI mehurjev, zdravljenje je kratko (3-6 dni). Poškodovana je le vrhnja plast kože (vrhnjica).
- DERMALNE OPEKLINE (2. stopnja): poznamo dve vrsti dermalnih opeklin in sicer vrhnje dermalne opekline in globlje dermalne opekline.
- povrhnje dermalne opekline: koža je rožnata, vlažna, nastanejo mehurji, ob dotiku opečeno mesto pobledi, pojavi se bolečina. Zdravljenje je daljše (2-3 tedne). Poškodovana je vrhnjica in usnica kože. Pozdravi se lahko brez nastanka brazgotin.
- globlje dermalne opekline: barva kože je rdeča ali bela, mehurji imajo debelejšo steno, bolečina. Poleg kože je poškodovano tudi podkožno tkivo. Po zdravljenju so prisotne brazgotine.
- SUBDERMALNE OPEKLINE (3. stopnja): koža je bela, suha, trda, usnjata, na dotik brez bolečin. Popolnoma je poškodovana vrhnjica in podkožje. Zdravljenje traja več mesecev.
Opeklina pri otroku
Opekline so pri otrocih na 2. mestu kot vzrok smrti (pri odraslih na 4. mestu). Glede na težo imajo otroci 3 krat večjo površino kože kot odrasli. To pomeni, da preko opekline izgubijo 3 krat več tekočine (na primer: 20% opeklina pri 10 kg otroku povzroči izgubo 60% cirkulatornega volumna; medtem ko pa pri odraslem le 20% cirkulatornega volumna)
Otroci imajo ožje dihalne poti, zato pride prej do zadušitve.
Oskrba opekline
Pri opeklinah je izrednega pomena pravilna oskrba, saj so opekline pogoste poškodbe in so boleče, povzročajo brazgotinjenje, prizadanejo funkcije organov ter v najhujših primerih povzročijo smrt.
Za oskrbo je pomembno, da zdravnik ve kaj je gorelo, je bil poškodovanec v zaprtem ali odprte prostoru, je prišlo do eksplozije, vzrok opekline, je bolnik na kaj alergičen, katere ima pridružene bolezni in ali je tešč te na kaj alergičen.
Pri oskrbi opekline je potrebno upoštevati več pravil!
- Opeklino je potrebno oskrbeti hitro.
- Ohlajati je potrebno le opeklino, ne celega bolnika.
- Na odprte rane polagaj sterilne stvari na bazi vode.
- Poškodovanca ne smeš podhladiti.
Intenzivno zdravljenje pri opeklinah
Indikacije za sprejem opečenca v enoto intenzivne terapije so:
- opeklina pri odraslih, ki zajema>25% telesne površine (>20% pri skrajni starosti),
- subdermalne opekline, ki so >10% telesne površine
- opekline obraza/vratu,
- inhalacijske poškodbe,
- opekline pri kroničnih bolnikih;
Pri obravnavi takšnih bolnikov poznamo 3 obdobja. Zdravljenje prilagodimo glede na obdobje v katerem je bolnik.
- obdobje oživljanja (1-2 dni),
- obdobje po oživljanju (od 2-6 dni) ter
- obdobje vnetja, okužbe in celjenja (po 6 dnevu);
Sin (7 let) se je opekel po roki z vročo vodo. Kaj svetujete? Kaj mu bo najbolj pomagala? Hvala
Če se otrok opeče je potrebno takoj prekiniti stik vira toplote s kožo. Najpogosteje se otroci opečeno z vrelo vodo, zato je treba nemudoma odstraniti oblačilo ter kožo hladiti s hladno vodo, temperatura naj bo 15 stopinj. Hladimo 15 minut oziroma dokler bolečina ne mine. Pri tem je potrebno paziti, da otroka ne podhladimo!
Kaj pa mazanje rane s mazili? Se priporoča?
Opeklin ne smemo mazati z nobenimi mazili, olji. Rane tudi ne pokrivamo z gazo, saj se le ta prime na rano.