Kaj je putika?
Putika (tudi protin ali urični artritis) je presnovna bolezen, pri kateri pride do povišane ravni sečne kisline v krvi. Kristali sečne kisline se odlagajo v sklep(e) in njegovo okolico, kar sčasoma povzroči vnetje in bolečine v teh predelih. Najpogosteje prizadene moške med 30. in 50. letom ter ženske po menopavzi.
Znaki in simptomi putike
Značilna je bolečina, oteklina in rdečina ponavadi palca na nogi. Lahko je prizadetih tudi več sklepov. Bolečina se največkrat pojavi ponoči ali zgodaj zjutraj.
Včasih lahko putika prizadene tudi druge dele telesa, kot so ledvice, tvorba kamnov v sečilih.
V laboratoriju je pri akutnem napadu prisotna levkocitoza, povišana sedimentacija, povišan CRP in povišana sečna kislina (urati) v krvi.
Zdravljenje putike
Pomembno je, da bolezen odkrijemo in ustrezno zdravimo. Pri nezdravljenem protinu se napadi stopnjujejo, zajetih je vedno več sklepov, kar lahko vodi v trajno okvaro sklepov.
Zdravljenje putike običajno vključuje zdravila, ki zmanjšujejo raven sečne kisline, in spremembe v prehrani.
Zdravila, ki jih zdravnik predpiše so:
- Arcoxia 120 mg tbl; 1tbl na dan, 8 dni
- Nalgesin forte 550 mg; 1tbl/12h, do 7 dni
- Glukokortikoide (pri bolnikih, ki imajo prizadetih več sklepov, visoke vnetne kazalce in ne morejo prejemati NSAR ali kolhicina)
- Alopurinol 100mg tbl (ne uvajamo na novo pri akutnem napadu; če ga bolnik že ima, ga ne ukinemo)
Putika – dieta
Svetujemo popolno opustitev uživanja alkohola in dieto (brez mastnega mesa, drobovine, stročnic, kož rib, perjadi,…), izogibanje diuretikom, zmanjšanje telesne teže,…
Kako je s česnom pri putiki?? Govejo juho in kislo zelje lahko jem? Kaj pa magnezij? Hvala
Tu je še nekaj splošnih navodil glede hrane:
Določena hrana vpliva na raven sečne kisline in s tem na pojav akutnih napadov bolezni. Te hrane se raje izogibajte.
Omejite vnos purinov: Purini so snovi, ki se v telesu pretvarjajo v sečno kislino. Živila, bogata s purini, vključujejo rdeče meso, drobovino, morske sadeže (školjke, kozice), kvas, suho sadje (še posebej rozine) in nekatere vrste stročnic. Omejitev teh živil lahko pomaga zmanjšati raven sečne kisline.
Pijte zadostno količino tekočine: Uživanje dovolj tekočine lahko pomaga pri izločanju sečne kisline iz telesa. Voda je najboljša izbira.
Omejite alkohol: Alkohol lahko poveča raven sečne kisline in poveča tveganje za napade putike. Zato je priporočljivo omejiti ali popolnoma izločiti uživanje alkohola.
Izogibajte se sladkorju in fruktozi: Sladkor in fruktoza lahko povečata tveganje za putiko. Izogibajte se živilom in pijačam z dodanim sladkorjem, prav tako pa tudi živilom z visoko vsebnostjo fruktoze, kot so gazirane pijače in nekateri sadni sokovi.
Vključite mlečne izdelke z nizko vsebnostjo maščob: Mlečni izdelki z nizko vsebnostjo maščob so lahko koristni, saj kalcij lahko zmanjša absorpcijo sečne kisline.
Ali je putika ozdravljiva??
Putika ni bolezen, ki bi se ozdravila. Pomembno je, da se ustrezno zdravi in da prilagodite življenjske slog, da se čim bolj zmanjša tveganje za ponovne napade. Nekatere ključne točke upravljanja s putiko vključujejo: Tveganje za razvoj kronične oblike je zvečano pri ljudeh, ki jemljejo odvajala za vodo ali druga zdravila (ciklosporin, acetilsalicilna kislina), ki uživajo pretirane količine alkoholnih pijač ter pri tistih, ki ne jemljejo redne terapije (Alopurinol).