Kaj je spanje?
Spanje je naraven, fiziološki, ponavljajoči se in redni proces pri človeku, za katerega je značilna odsotnost zavesti, mišični tonus se sprosti, srčni utrip in dihanje pa se običajno umirita. Spanje poteka v več fazah. Vsaka faza ima značilen elektroencefalografski izris (elektroencefalografija je metoda za merjenje električne aktivnosti možganov).
Faze spanja
Spanje delimo v pet faz:
- 1. faza: Prva faza je faza prehoda iz budnosti v spanje. Zanjo so značilni teta valovi.
- 2. faza: Druga faza nastopi v nekaj minutah po prvi fazi. Zanjo je značilna znižana frekvenca valov (v primerjavi s 1. fazo)
- 3. faza in 4. faza: Pri obeh pride še do dodatnega znižanja frekvence možganskih valov, skupaj ju imenujemo spanje delta ali globoko spanje.
- REM faza: REM je kratica za »rapid eye movements«. To fazo spanja imenujemo paradoksalno spanje, saj so valovi enaki kot v budnem stanju. Kot pove že ime, so za REM fazo značilni hitri očesni gibi. V tej fazi nastopijo tudi sanje. Možgani so dejavni, srčni utrip in dihanje se povečata.
Zakaj spimo?
Točnega vzroka spanja še ne poznamo. S študijami je bilo potrjeno, da je spanje neke vrste obnovitveni proces, kjer pride do obnavljanja tkiv, celic, utrjevanja spomina…
Pomanjkanje spanja
Pomanjkanje spanja povzroči številne težave, to so na primer: