Poškodbe kolenskih vezi

Mehanizem nastanka je podoben kot pri poškodbi meniskusov, in sicer nasilna rotacija delno pokrčenega kolena.

  • Pretrgana medialna kolateralna vez. Izolirane rupture zdravimo konzervativno z različnimo ortozami, s katerimi omejimo obseg giba za 4 tedne, nato pa v 4 tednih preidemo do normalne gibljivosti sklepa.
  • Pretrgana sprednja križna vez se nikoli spontano ne zaraste, razen če gre za kostno abrupcijo narastišča na golenici, kar opazimo le pri mladostnikih, kjer rast še ni zaključena. Pri čistih ligamentarnih poškodbah sprednje križne vezi šiv ni uspešen in jo je potrebno nadomestiti z delom ligamenta patelle ali s tetivo m. semimebranosus ali gracilis. Operativno zdravljenje zahteva daljšo rehabilitacijo, zato jo svetujemo samo športno aktivnim. Sicer večina uspe kompenzirati pretrgano LCA vez z okrepljeno stegensko muskulaturo, tako da so sposobni zmerne športne aktivnosti.
  • Pretrgana lateralna kolateralna vez. Do poškodbne pride ko sila deluje z medialne strani kolenskega sklepa. Pogosto gre za rupturo lat. kolateralnega ligamenta arkuatum kompleksa in celo tetive popliteusa. Te poškodbe lahko spremlja pareza ali paraliza n. peroneusa. Vedno je potrebna takojšnja kirurška oskrba, sicer pride do trajne ohlapnosti.
  • Pretrgana zadnja križna vez je zelo redka. Najpogosteje v prometni nesreči, ko golenica udari v armaturno ploščo in pri poškodbah z motornim kolesom. Izolirane rupture ne potrebujejo kirurške oskrbe, ker ne povzročajo velikih težav. Ko pa gre za kombinacijo rupture LCP in lat. kolateralnih vezi, gre za zahteven kirurški poseg in zahtevno rehabilitacijo.

Forum - objavi komentar, vprašanje!

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja